Rolfing®

Teď
02/03/2015

Rolfing® je proces (obvykle) 10 sezení, který přináší dlouhodobě vzpřímené a uvolněné držení těla, svobodu, efektivitu a ladnost pohybu, stabilitu, rovnováhu a lehkost na těle i na duchu.

Jak to funguje? Rolfing pracuje především s fasciemi. To jsou měkké pojivové tkáně, které obalují, propojují a zároveň oddělují veškeré tělesné struktury – svaly, kosti, orgány, cévy, nervy – a se vztahem těla ke gravitaci. Vrací fasciím uvolněnost a pružnost, hydratuje je. Když jsou fascie volné a pružné, mohou se tělesné struktury uspořádat tak, aby spolu optimálně komunikovaly a spolupracovaly. Celý systém pak může najít v gravitaci oporu, namísto toho, aby se hroutil pod vlastní vahou. Spotřebovává minimum energie na to, aby se udržel na nohou (doslova), a maximum je volně k dispozici. Tak trochu jako když si necháte seřídit kolo. Nebo defragmentujete hard disk. Klienti často hovoří o tom, že jim tato hloubková přestavba přinesla proměnu nejen postoje fyzického, ale také postoje životního. Rolfing učí tělo doslova (mimo jiné) postavit se na vlastní nohy, moci volně dýchat, mít volnou ruku a nenést toho zbytečně moc na bedrech. Není příliš divu, že se tyto dovednosti projeví i jinde.

Jaké používá nástroje? Dotek (od nejjemnějšího až po velmi intenzivní), drobné pohyby na masážním stole, v sedě i ve stoje a vaši pozornost/vědomí. S jejich pomocí se uvolní fascie a struktury se dostanou do nových vzájemných vztahů. Změní se i jejich vztah ke gravitaci – vektory a úhly jejich zatížení a tělo mění svůj tvar (strukturu) i funkci. Díky tomu, že angažujeme vaši pozornost, vědomí, objevíte nové pohybové možnosti a návyky, naučíte se je rozlišovat od těch původních a získáte tak možnost volby mezi starým a novým.

Pro koho? V podstatě pro každého, kdo chce skutečnou změnu. Kdo chce stát a chodit zlehka a zpříma. Zdaleka nejen seniorům vrací pružnost, rovnováhu a stabilitu. Dětem může pomoci přesměrovat tělesný vývoj vyváženějším směrem. Sportovci přicházejí za zvýšením výkonnosti, efektivnějším a bezbolestným využíváním tělesných zdrojů. Také za rychlejší a úplnější regeneraci po starých i nedávných zraněních či operacích. Jogíny, tanečníky, praktiky bojových umění obvykle kromě efektivity zajímá také vědomí v těle a hlubší pochopení pohybových principů, jež do jejich praxe vnáší ladnost, lehkost, přesnost. Hudebníkům a všem, kdo své tělo jednostranně zatěžují, přináší úlevu od bolesti a napětí a možnosti, jak jim předcházet. Rolfing se nezaměřuje na řešení jednotlivých symptomů, ale díky tomu, že optimalizuje vztahy v celém systému, symptomy často postupně ustoupí či zcela odezní.

Proč 10 sezení? Každé sezení má jiné specifické cíle a témata. První tři sezení se věnují povrchovým strukturám, další čtyři se zabývají strukturami hlubokými a poslední tři jsou integrační – dále prohlubují, ukotvují a propojují vše, co jste objevili. Lidské tělo a jeho pohyb jsou velmi komplexní. Tělo se otevírá a nové možnosti a souvislosti objevuje postupně, krok za krokem. V průběhu procesu si pravidelně připomíná to, co se naučilo v předešlých sezeních a nové pohybové možnosti a návyky při sezeních testujeme ve stoje, chůzi, sedě a běžných činnostech. I díky tomu obvykle získá dostatek informací, impulzů a vnímavosti, aby o sebe po ukončení 10 sezení dokázalo dále pečovat samo. Dlouhodobost výsledků Rolfingu je výjimečná.

 

Když se poprvé objednáváte, samozřejmě se nezavazujete k tomu, že projdete celým procesem. Zalíbí-li se vám první sezení, doporučuji obvykle absolvovat první tři, protože tvoří takový menší celek. Pak uvidíte, budete-li chtít dokončit celý proces.

Co po ukončení série 10 sezení? Série 10 sezení je intenzivní proces. Změny, které se jím nastartují, pak probíhají ještě několik měsíců. Proto se doporučuje dát tělu prostor, aby je mohlo v klidu vstřebat. Někteří klienti už na Rolfing nikdy nepřijdou. Jiní chtějí v této práci pokračovat, protože cesta ke svobodě, lehkosti a rovnováze pro ně není nikdy u konce. Pak pracujeme v rámci minisérií 3 až 5 sezení, která vycházejí z toho, s čím přicházíte.

CO S SEBOU

  • Rolfingová sezení probíhají obvykle ve spodním prádle. Váš pocit pohodlí je však to nejdůležitější a v průběhu sezení Vás budu žádat, abyste změny okusili vestoje a v chůzi, pokud pro vás toto není příjemné ve spodním prádle, zvolte plavky či pohodlné kraťasy. Sportovní podprsenky nejsou ideální pro práci na střední části zad.

Cena

1 800 Kč